Magazín

Časť psieho mozgu, ktorá je spojená s vnímaním odmeny, zodpovedá za lásku tohto zvieraťa k človeku. Oblasť mozgu pomenovanú caudate nucleus, ktorá je spojená s odmenou, jednoznačne aktivuje vôňa známeho človeka. Táto časť sa však nedokáže aktivovať, ak na ňu pôsobia pachy ostatných psov - dokonca aj známych.

Výskum nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu, ktorá zistila, že psy používajú rovnaké časti mozgu ako ľudia, teda „cítia" rovnako!

Psí čuch je tisíckrát lepší ako u človeka. Nová vedecká štúdia, ktorá sa zaoberá neuveriteľnou schopnosťou psa vyňuchať svojho majiteľa na stovky kilometrov, odhalila špeciálne miesto, kde má pes „uloženého" svojho majiteľa.

Pri výskume vedci zistili, že s pomocou magnetickej rezonancie možno objaviť v psom mozgu kľúčové oblasti, aktivované, keď je psí nos vystavený pachu alebo vôni ľudskej bytosti, ktorá sa oňho stará.

Ľudský nos má šesť miliónov zmyslových receptorov, ovčiakov nos 200 miliónov a beaglov nos 300 miliónov. My ľudia tak v porovnaní s nimi necítime takmer nič.

Ľudia netrávia veľa času tým, že by premýšľali o svojom čuchu. Pes to však robí. Keď začína čuchať, napína svaly v nozdrách, aby do nich vtiahol prúd vzduchu.

Dvanásť psov sa podrobilo skúmaniu, pri ktorom boli vystavení rôznym pachom.

Vôňa pochádzala od psa samotného, iného psa, ktorý býval v rovnakej domácnosti, cudzieho psa a psa, ktorý sa s človekom nikdy nestretol. Vedci zistili, že vôňa známeho človeka aktivuje caudate nucleus oveľa výraznejšie ako ostatné.

„Nielenže psy rozlišujú túto vôňu od ostatných, majú k nej aj pozitívny vzťah," uvádza sa v správe.

To hovorí o sile psieho čuchu a poskytuje závažnú informáciu o význame ľudí v psom živote.

Výskum nadväzuje na predchádzajúcu štúdiu tej istej skupiny ktorá zistila, že psy používajú rovnaké časti mozgu ako ľudia, aby „cítili."

Schopnosť prežívať pozitívne emócie, ako je láska a priateľstvo, znamená, že psy majú úroveň vnímavosti porovnateľnú s dieťaťom.

 

Zdroj: pluska.sk, Autor: Zázračný svet/ kuk

Pridaj medzi obľúbené na profil
komentáre