Magazín

Pes má v okolí chvosta pachové žľazy, vydávajúce jeho typický osobný pach. Keď sa v dávnej minulosti pes vracal z lovu k svojej svorke a nechcel, aby si ho pomýlili s nepriateľom, už z diaľky vrtel chvostom, aby rozptýlil svoj pach a včas dal všetkým vedieť: To som ja. Aj dnes, keď príde do známeho prostredia alebo sa jeho pán  vráti z práce, radostne vrtí chvostom a hovorí mu: Áno, som to ja.

pastedGraphic.png

Keď pes vrtí chvostom sprava doľava, to nie je to isté, ako keď ním vrtí opačným smerom. Podľa vedcov pes využíva smer vrtenia chvostom ako reč tela a dáva tým najavo, akú má práve náladu.

Ak pes vrtí chvostom v smere hodinových ručičiek (z jeho pohľadu), využíva ľavú časť mozgu, čo svedčí o pozitívnych emóciách. Takto sa správa napríklad pri stretnutí so svojím majiteľom. Ak je pes konfrontovaný s iným nepriateľsky naladeným psom, aktivuje sa pravá časť jeho mozgu a chvostom vrtí proti smeru hodinových ručičiek.

Keď psy pri pokusoch videli jedinca, ktorý vrtel chvostom doľava, boli viditeľne rozrušenejšie. Niektorým sa až dvojnásobne zvýšil tep. Keď však psy videli iného psa, ako vrtí chvostom doprava, zostali pokojné.

Ak pes chvostom nevrtí vôbec, môže vyvolať nervóznu reakciu u psov, ktoré ho pozorujú. Vedci to vysvetľujú tým, že chvost bez pohybu môže signalizovať napätie alebo strach.

Zdroj/Autor: pluska.sk, Zázračný svet/kuk

Pridaj medzi obľúbené na profil
komentáre